České muzeum stříbra Kutná Hora

Když se řekne Kutná Hora, tak si většina lidí pochopitelně přestaví především kostnici. Ano, i ta stojí za návštěvu. Dodojme ale, že toto středočeské město toho nabídne mnohem více. Stačí se podívat na to, čím se vlastně v minulosti proslavilo. O co se jednalo? Byla to těžba stříbra. A tak je jasné, že to zde zanechalo poměrně výraznou stopu. České muzeum stříbra Kutná Hora je tedy místo, které doporučujeme navštívit. Už jenom proto, že je celá expozice umístěna do historických objektů se zajímavou architekturou. Celkem se expozice nachází ve třech objektech a její bohatost je dána hlavně záslužnou činností Archeologického sboru Wocel, který dané předměty kompletoval a rozhodl se i pro jejich vystavení.

Opravdu bohaté sbírka

České muzeum stříbra Kutná Hora je jistotou, že různých vystavovaných předmětů najdete ve třech jednotlivých objektech opravdu mnoho. Kolik přesně? Je jich více než 170 000 kusů. Hlavní část expozice se nachází na samotném náměstí v Kutné Hoře, v takzvaném Kamenném domě, který muzeum získalo již v roce 1902. Tyto prostory byly dále doplněny dalšími dvěma místy. Byl to městský palác a také Tylův dům. Dané budovy se mohou pyšnit mimo jiné i tím, že pocházejí už ze čtrnáctého století a tak se dokonale hodí pro expozici, která se přímo dotýká historie daného města.

Co všechno můžete vidět?

Pokud se rozhodnete České muzeum stříbra Kutná Hora navštívit, je dobré vědět, co vás zde může čekat. Primárně je zaměřeno na sbírky, které dokládají důlní činnost jak ve městě, tak i jeho okolí. Ta sahá až do období středověku a tak je jasné, že bude co obdivovat. Jednotlivé expozice se ale dotýkají třeba také mincovnictví, které také ukazuje jasnou tradici spojenou s tímto městem. A všechno je pochopitelně spojeno s jedním jediným kovem, kterého bylo všude kolem města mnoho. Jedná se o stříbro.